Strona główna Technologia Wykluczenie informacyjne a rozwój technologii

Wykluczenie informacyjne a rozwój technologii

124
PODZIEL SIĘ

Epoka pokolenia smartfonowego zdaje się wypychać poza margines osoby, których większość życia nie była związana z różnego rodzaju rozwiązaniami technologicznymi. Warto zatem rozważyć, jak rozwój technologii wpływa na wykluczenie informacyjne.

W dobie coraz szybszego rozwoju technologicznego nadążanie za nowinkami ze świata tej branży wydaje się nadzwyczaj trudne. Szczególnie dla tych osób, które urodziły się przed „pokoleniem smartfonów” może to sprawiać olbrzymie trudności. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że wskaźnik tak zwanego wykluczenia informacyjnego rośnie. Jaka jest paralela pomiędzy informacyjnym wykluczeniem a rozwojem technologicznym?

Dwie grupy

Przed rozpatrywaniem paralelizmu pomiędzy dwoma powyższymi zjawiskami, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest wykluczenie informacyjne i jak należy je rozumieć. Dzisiejszy świat podzielony jest jeszcze między osoby, które nie miały przez większość życia dostępu do bardziej zaawansowanej technologii a tymi urodzonymi już w dobie powszechnej dostępności do Internetu i urządzeń mobilnych.

Wykluczeniem informacyjnym nazywamy różnice, często nazywane także przepaścią, pomiędzy pierwszą a drugą grupą osób. Dotyka ono zazwyczaj ludzi starszych, którzy nie wyrobili w sobie nawyku korzystania z rozwiązań technologicznych i nie mają takiej potrzeby w ogóle. Może rodzić to dość poważne konsekwencje, ponieważ znaczna część naszego życia przenosi się do Internetu, a także coraz częściej korzystamy z dóbr rozwoju technologicznego – mowa tu między innymi o zakupach internetowych, płaceniu kartą kredytową, telefonem czy chociażby zamawianiem taksówkowej alternatywy za pomocą aplikacji przejazdowych.

Bookero – system rezerwacji online – zautomatyzuje i zoptymalizuje przyjmowanie zamówień

 

Im więcej, tym wyżej

Można zatem przypuszczać, że dla pierwszej grupy osób – seniorów – im technologia szybciej się rozwija, tym dynamiczniej rośnie wskaźnik wykluczenia informacyjnego. Jego źródłem może być brak dostępu do odpowiednich urządzeń oraz – co wydaje się o wiele częstszym przypadkiem – niski poziom wiedzy o korzystaniu z technologii. Z drugiej jednak strony wykluczenie informacyjne spowodowane prężnym rozwojem technologicznym może pojawić się również wśród osób młodych, jest to jednak niewielki odsetek.

Warto wziąć pod uwagę, że w przyszłości, kiedy nie będzie już pokoleń „przedsmartfonowych” wskaźnik wykluczenia informacyjnego, którego źródłem byłby rozwój technologiczny, będzie o wiele niższy aniżeli dzisiaj. Świat zdominuje bowiem technologia oraz osoby, które od urodzenia będą miały z nią styczność, zatem jej obecność będzie dla nich czymś naturalnym, oczywistym.

Jaka jest zatem paralela pomiędzy informacyjnym wykluczeniem a rozwojem technologicznym? Wydaje się, że im rozwój jest szybszy, tym wyższy wskaźnik wykluczenia – dotyczy to jednak osób starszych, których zdecydowana większość życia nie miała styczności z rozwiązaniami technologicznymi, przez co osoby te nie wyrobiły w sobie nawyku korzystania z technologii.

Technologia jest tutaj zbyt ogólnym pojęciem, warto zawęzić je przede wszystkim do usług, w których pewne ich części albo wymagają korzystania ze współczesnych metod płatniczych, Internetu i wielu innych, albo zachęcają do tego w opcjonalny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here