Strona główna Technologia Struktura automatyki przemysłowej

Struktura automatyki przemysłowej

57
PODZIEL SIĘ

Struktura automatyki przemysłowej wyjaśnia różne poziomy działania. Są to poziom czujnika, poziom kontroli automatyki (jednostka, komórka, sterowanie procesowe), poziom nadzoru i poziom korporacji.

Struktura piramidy wskazuje, że podczas przechodzenia na wskazówkę, informacje są gromadzone a podczas schodzenia jest rozpuszczony. Oznacza to, że otrzymamy szczegółowe informacje o konkretnej zmiennej na dole. Automatyzacja przemysłowa nie oznacza, że wszystkie poziomy są zautomatyzowane, jak na poziomie przedsiębiorstwa, nie muszą być zautomatyzowane.

Poziom czujnika nazywa się również warstwą procesu. Wykorzystuje czujniki i siłowniki w celu uzyskania wartości zmiennych procesowych w sposób ciągły lub okresowy. Działają one jak oczy i broń procesów przemysłowych. Niektóre z tych instrumentów obejmują instrumenty pneumatyczne, inteligentne instrumenty itp.

Warstwy automatyzacji

Poziom nadzoru lub warstwa SCADA otrzymuje wiele informacji o kanale i zapisuje dane w bazie danych systemu. Pobiera dane z różnych urządzeń sterujących i wyświetla je na interfejsie HMI (oprogramowanie służące do monitorowania przebiegu procesu). Daje również alarm, aby wskazywać poziomy zmiennych procesowych i sterujących. Wykorzystuje specjalne oprogramowanie do przesyłania danych i protokołów komunikacyjnych do interakcji z urządzeniami polowymi.

Rodzaje automatyki przemysłowej

Systemy automatyki są klasyfikowane na cztery podstawowe typy, oparte na elastyczności i stopniu integracji w procesach produkcyjnych. Są opisane poniżej.

1. Stała automatyka

W tej sekwencji wykonywanych czynności są ustalane przez konfigurację urządzenia. Jest on stosowany w produkcji dużej objętości z dedykowanym sprzętem. Przykładami tego systemu automatyki są zautomatyzowane linie montażowe, proces destylacji, linie transferu maszyn.

2. Programowalna automatyzacja

W tym celu sekwencja operacji może zostać zmieniona poprzez zmianę programu. Sekwencja operacji jest różna w zależności od konfiguracji produktu. Również nowe programy można wprowadzać do programowalnych urządzeń nowych produktów. Ten typ systemu jest stosowany w procesach wsadowych, walcowniach stalowych, robotach przemysłowych itp.

Na stronie automatykaprzemyslowa24.pl dowiesz się, na czym polega automatyzacja przemysłu – sprawdź!

http://przemyslowa-automatyka.com.pl/

3. Elastyczna automatyzacja

Jest to rozszerzenie programowalnej automatyki. Zapewnia to większą elastyczność w odniesieniu do zmian w projekcie produktu. Operatorzy mogą podawać komendy w formie kodów w programie komputerowym, jeśli chce zmienić kolejność procesu. Urządzenia poziomu niższego poziomu otrzymują instrukcje obsługi na poziomie pola bez utraty czasu produkcji. Ten rodzaj automatyzacji jest stosowany w produkcji wielofunkcyjnych maszyn CNC, automatycznych pojazdów prowadzonych, itp.

4. Zintegrowana automatyzacja

W tym typie całkowity system jest w pełni zautomatyzowany pod kontrolą komputera. Począwszy od projektowania procesu do wysyłki cały system jest całkowicie zautomatyzowany. Nawet sprzęt jest obsługiwany przez roboty. System ten jest stosowany w komputerowych systemach produkcji zintegrowanej.

Urządzenia automatyki    

Czujniki i siłowniki

Czujnik wykrywa różne zmienne procesowe i przekształca je w sygnały elektryczne lub optyczne. Czujniki te obejmują temperaturę, ciśnienie, prędkość, przepływ, itp. Siłowniki konwertują sygnały elektryczne na mechaniczne środki, aby przejąć kontrolę nad procesami. Obejmują one przekaźniki, magnesy, serwomotory itp.

Komputery przemysłowe

Programowalne sterowniki logiczne (PLC) zwane również komputerami przemysłowymi mogą być zaprogramowane do wykonywania określonych funkcji sterujących. Składa się z procesora, modułów wejść / wyjść (zarówno analogowych jak i cyfrowych), aby podłączyć różne urządzenia wejściowe i wyjściowe oraz moduły przekaźnikowe.

Wraz ze sterownikami PLC tradycyjne komputery PC są wykorzystywane do sterowania procesem przez Internet lub poprzez zmianę programów. Sterowniki PLC są wyposażone w dedykowane oprogramowanie do programowania strategii sterowania.

Interfejs HMI (oprogramowanie służące do monitorowania przebiegu procesu)

HMI oferuje takie udogodnienia, jak wyświetlanie informacji na ekranach komputerowych i innych wyświetlaczach, rejestrowanie wyników w bazie danych, sygnalizacja alarmów itd. Wykorzystuje technologie takie jak SCADA (kontrola nadrzędna i pozyskiwanie danych) oraz inne technologie wizualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here