Strona główna Rozrywka Rozrywka, wypoczynek i kłopoty?

Rozrywka, wypoczynek i kłopoty?

96
PODZIEL SIĘ

Atrakcyjne formy zabawy często nie uczą aktywności, lecz bierności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” napisano: Z samej swej natury (telewizja) hartuje nas do bierności: zabawa, a nawet uczenie się nadchodzi nam bez trudu, bez wysiłku kreatywnego.

Naturalnie nawet bierny relaks może mieć wiarygodną wartość. Jednakże jeśli zabiera zbyt dużo czasu, ograbia z nader drogocennych możliwości.

Wielu się przekonało, że zajęcia potrzebujące aktywności, a nie bierności, dają więcej satysfakcji, aniżeli wolno aby przypuszczać. Co poniektórzy odkryli, iż przyjemne są spotkania, na jakich ktoś czyta na głos. Inni oddają się przeróżnym hobby, na przykład grze na jakimś instrumencie czy też malowaniu obrazów.

Można też organizować wspólne wycieczki bądź spotkania w gronie towarzyszy itp. Należyte strony ma też wypoczynek na świeżym powietrzu. Niektóre rodziny organizują biwaki, wędkują, chodzą po lasach, szlakach górskich, urządzają spływy kajakowe i tym podobne atrakcje. Dzieci są zachwycone.

Problem związany z rozrywkami, zwłaszcza z poniektórymi płatnymi, polega na tym, że wielokrotnie pod żadnym pozorem nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Kiedy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej zwolennicy są wielokrotnie przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie sprawia im w owym czasie żadnej radości.

Oprócz tego od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się przeważnie prostego przyglądania się, a nie współdziałania. Zamiast brać czynny udział, jesteś jedynie biernym widzem. Może to wpływać ujemnie na zdrowie oraz na umiejętność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z niektórymi typami rozrywki łączy się jeszcze inny problem: nie dająca się przewidzieć reakcja publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here