Strona główna Technologia Oryginalne aplikacje – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Oryginalne aplikacje – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

99
PODZIEL SIĘ

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o innowacyjnych produktach – pożytecznych bądź też nie – oryginalnych nurtach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać i kupować, co jedynie chcemy, bezustannie nowsze i poprawniejsze, jednak czy by z pewnością potrzebne?

Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył duże zmiany. Jak najbardziej wiele z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie wolno by było chociażby leczyć pewnych chorób czy też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakże większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy kompletnie zbyteczne, ponieważ jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak nadzwyczaj od tego, który zszedł z linii produkcyjnej dziś. Dlaczego w następstwie tego producenci mówią coś innego? To łatwe – żeby więcej sprzedać i więcej zarobić!

Niegdyś towary produkowano po to, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, by zagwarantować sobie rynek zbytu na bezustannie pionierskie towary, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem godziwego, co oznacza, że jeżeli coś jest dobre, to nie należy próbować tego poprawiać, albowiem można to tylko popsuć. Lecz czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A jednak przedstawiciele nauki oraz zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niekorzystne?

Rzecz jasna, że są wymagane. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz prostsze oraz przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dziś nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here