Strona główna Biznes Najczęstsze mity związane z szybkim skupem nieruchomości

Najczęstsze mity związane z szybkim skupem nieruchomości

86
PODZIEL SIĘ

Co prawda, na naszym rynku działają rzetelne firmy, nieraz dysponujące potężnym kapitałem oraz międzynarodową renomą, jednak wiele wskazuje na to, że Polacy z jakichś względów po prostu nie chcą korzystać z usług podmiotów zajmujących się masowym skupem nieruchomości.

Według większości specjalistów, sytuacja ta spowodowana jest szczególnie dużą ilością mitów oraz zwyczajnych przekłamań, jakie otaczają tę branżę. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej najczęściej spotykanym stereotypom a także najczęściej formułowanym zarzutom oraz postarajmy się rozwiać istniejące wątpliwości.

Najczęstsze mity związane z szybkim skupem nieruchomości

1. Firmy skupujące nieruchomości oferują „lichwiarskie” warunki finansowe właścicielom domów i mieszkań

To chyba najczęściej spotykany a zarazem najpoważniejszy zarzut. W końcu przymiotnika „lichwiarski” używa się w naszym języku na określenie czegoś niezwykle wręcz nieuczciwego. Jaki ten, niezwykle rozpowszechniony stereotyp, ma związek z rzeczywistością? Odpowiedź brzmi: bardzo niewielki, albo wręcz żaden. W przypadku rzetelnych, profesjonalnych firm zajmujących się skupem nieruchomości właściciele domów i mieszkań mogą liczyć na ofertę w granicach od 80 do 90 procent wartości rynkowej danej nieruchomości.

Szukasz szybkiego i bezpiecznego dofinansowania? Sprawdź pożyczki pod zastaw

Ktoś może powiedzieć, że przecież to mało, tj. że oferta jest zaniżona w stosunku do wartości danego domu lub mieszkania. Warto jednak mieć na uwadze, że przywołane pojęcie, a mianowicie „wartość rynkowa”, to konstrukt czysto teoretyczny. Można powiedzieć, że z praktycznego punktu widzenia dana nieruchomość jest warta tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. Pytanie więc brzmi, czy lepiej sprzedać mieszkanie, którego „wartość rynkowa” wynosi 100 złotych firmie skupującej nieruchomości za kwotę 90 tysięcy złotych, czy może lepiej czekać kilkanaście miesięcy lub kilka lat, aż pojawi się kupiec skłonny zapłacić równowartość owej „wartości rynkowej”?

Przy tym należy pamiętać, że w koszty takiego przedsięwzięcia należy wliczyć utrzymanie domu lub mieszkania do momentu, aż znajdzie się kupiec, a także inflację pieniądza.

2. Korzystanie z usług firm skupujących nieruchomości jest ryzykowne

To drugi, często spotykany stereotyp, przy czym problem w tym przypadku polega na tym, że nie za bardzo wiadomo, na czym właściwie miałoby polegać owe „ryzyko”, Oczywiście, jak w każdej branży, również w sektorze firm zajmujących się skupem nieruchomości trafiają się podmioty nierzetelne, ale przy odrobinie czujności można je przecież ominąć, tak samo jak omija się nierzetelne, niepewne sklepy internetowe czy firmy pożyczkowe.

Wystarczy kierować się renomą danej firmy a także opinią, jaką na jej temat posiadają klienci, którzy mieli okazję z ową firmą współpracować. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to cała procedura sprzedaży mieszkania firmie skupującej nieruchomości niczym nie różni się od każdej innej sprzedaży, może poza tym, że wszystko przebiega o wiele szybciej i sprawniej, a klient, jeśli tylko sobie tego zażyczy, ma możliwość odebrania całej kwoty w gotówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here